Kvalita života seniorů v ČR a jejich zdravotní potřeby - výsledky sociologických výzkumů.

 

Správa z odborného podujatia

 

Zuzana Takáčová

 

             Dňa 8.11. 2005 sa na pôde Inštitútu postgraduálneho vzdelávania v zdravotníctve (IPVZ) v Prahe uskutočnil odborný seminár pod názvom  Kvalita života seniorů v ČR a jejich zdravotní potřeby - výsledky sociologických výzkumů.

            Na seminári boli prezentované informácie o aktuálnych výsledkoch vedecko-výskumných aktivít zaoberajúcich sa demografickými zdravotnými a sociálnymi aspektmi starnutia populácie.

            Odborné podujatie bolo určené predovšetkým odborníkom pracujúcim v oblasti  sociológie, gerontológie, verejného zdravotníctva a verejnej správy, ktorí môžu implementovať prezentované výsledky výskumov do svojej činnosti  alebo inak ovplyvniť verejnú zdravotnú politiku, ale tiež širokej odbornej verejnosti. V jednotlivých prednáškových blokoch odzneli prednášky na témy:

 

-          Kvalita života seniorů  (vybrané výsledky projektu WHOQOL-OLD).

(E. Dragomirecká, J. Bartoňová, Psychiatrické centrum Praha)

 

-          Poznámky k metodologii sociologických výzkumů starých lidí

(L. Vidovičová, FSS MU Brno, VÚPSV)

 

-                      Senior ve společnosti, život ve stáří -  projekty: ageizmus, mediální obraz seniora, aktivní stárnutí. Politika aktivního stárnutí, akceptace politik, medzinárodní srovnání.

(L. Vidovičová, FSS MU Brno, VÚPSV)

 

-          Od mapování záťeže pečujících v ČR k praktickým výstupům.

(T. Tošnerová, FN Praha)

 

-          Péče o staré lidi v rodině - kvalitativní výzkum (výskumný projekt 2004 -2009)

(J. Bartoňová a J. Barvíková, FSV UK, PCP LF III.)

 

            Ďalšie  informácie  sa týkali hodnotenia plnenia hlavných úloh projektov z oblasti edukácie seniorov riešených  v Českej republike v priebehu  rokov  2003 až 2005.  

            Následnú diskusiu k predneseným  príspevkom moderovala PhDr. H. Janečková, ktorá účastníkov sprevádzala počas  konania odborného seminára. 

            Problematika kvality života seniorov je v súvislosti s prevládajúcim demografickým trendom starnutia populácie témou nanajvýš aktuálnou a zaujímavou z pohľadu viacerých vedných disciplín.  Čo si pod týmto pojmom môžeme predstaviť? Kvalita života je podľa definície SZO (1993) to, „ako človek vníma svoje postavenie v  živote v kontexte kultúry, v ktorej žije, a vo vzťahu k svojím cieľom, očekávániam, životnému šýlu a záujmom.“ V súčasnosti sa považuje za optimálne kritérium pre komparáciu populačných skupín, hodnotenie zdravotníckych programov a iných zdravotných a sociálnych intervencií. Kvalita života seniorov sa v súčasnosti  často chápe ako synonymum schopnosti viesť nezávislý život. Metódy hodnotenia kvality života sa sústreďujú a schopnosť vykonávať bežné každodenné aktivity. Popri funkčnej schopnosti, ktorá má nepochybne vplyv na kvalitu života existuje množstvo ďalších psychologických a sociálnych faktorov, prispievajúcich ku skvalitneniu života. Práve ich poznanie môže priaznivo ovplyvniť životnú situáciu seniorov.[1] V tomto smere  plní významnú úlohu prezentácia výsledkov výskumných úloh na odborných fórach. Účasť na podujatí tohto druhu  umožňuje vzájomné stretávanie a komunikáciu odborníkov rozličných profesijných zameraní.

            Domnievame sa, že i z uvedeného stručného pohľadu na obsah odborného seminára je viditeľný široký tematický záber pohľadov na komplexnú oblasť kvality života.  Pretože téma kvality života seniorov zostane nepochybne aktuálna i v budúcnosti, môžeme sa na podobné stretnutia tešiť aj v nasledujúcich rokoch.

 

Adresa:

PhDr. Zuzana Takáčová 

Katedra výchovy k zdraviu a medicínskej pedagogiky FVZ SZU

833 03 Bratislava  37, Limbová 14

 

Katedra Výchovy k zdraviu a medicínskej  pedagogiky

Fakulta verejného zdravotníctva, Slovenská zdravotnícka univerzita

Limbová 14,  833 03  Bratislava 37

 

[1] Dragomirecká, E., Bartoňová, J. Kvalita života seniorů (vybrané výsledky projektu WHOQOL-OLD). Praha: IPVZ, 8.11.2005.