Možnosti zníženia radiačnej záťaže zdravotníckeho personálu pri intervenčných rádiologických vyšetreniach

 

Masárová Lucia:

(Študentská vedecko-odborná činnosť)

Slovenská zdravotnícka univerzita. Fakulta verejného zdravotníctva. Oddelenie radiačnej hygieny. Školiteľ: doc. RNDr. Denisa Nikodémová, PhD. Bratislava, 2006. 40 s.

 

Hlavným cieľom práce je poukázať na možnosť zvyšujúcej sa radiačnej záťaže, vychádzajúcej so zvyšujúceho sa počtu intervenčných výkonov. Dokázať podľa nameraných údajov dôležitosť nosenia ochrany štítnej žľazy a  odôvodniť odporúčanie využitia druhého dozimetra na presné meranie obdŕžaných dávok pracovníkov pri intervenčných výkonoch.

Porovnávali sa pracovníci štyroch sledovaných rádiologických pracovísk kardiologických ústavov v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach. Počas piatich rokov sa zaznamenávala ročná Hp10 a Hp 0,07, tieto výsledky boli spracované podľa noriem a štatisticky interpretované.

Z meraní sa dokázal rastúci trend radiačnej záťaže, ktorý môžeme prisúdiť práve neustále sa zvyšujúcemu počtu intervenčných rádiologických vyšetrení. Ďalej bolo zistené, že pri používaní ochrany štítnej žľazy sú hodnoty obdŕžaných dávok nižšie ako bez používania ochrany štítnej žľazy ako aj že použitie dvoch  dozimetrov (na a pod zásterou) vedie k spresneniu stanovenia osobných dávok.

 

Kľúčové slová: verejné zdravotníctvo, radiačná ochrana, radiačná záťaž, spôsoby ožiarenia, pracovné expozíci